Jak przykleić folię na szybę? Montaż folii na okno

  W pierwszej chwili zdawać by się mogło, iż przyklejanie folii na szybę jest niezwykle prostym i nieszczególnie wymagającym zadaniem.
  W rzeczywistości jest to prawda jedynie w przypadku osób, które wiedzą, jak zrobić to poprawnie. Przystępując do samodzielnego montażu folii bez uprzedniego przygotowania oklejanej powierzchni, narzędzi i płynu trzeba się liczyć z dużym ryzykiem niepowodzenia. Jak nakleić folię na okno na mokro i dlaczego nie robi się tego na sucho? Jak samodzielnie zrobić płyn do montażu folii? Jak przykleić folię na okno i uniknąć najczęściej popełnianych błędów montażowych? W poniższym poradniku odpowiadamy na wszystkie te pytania oraz podpowiadamy jak przygotować się do samodzielnego montażu.

  Montaż folii na okno – przygotowania

  Montaż folii na okno można zawsze zlecić doświadczonym profesjonalistom, ale w przypadku mniej skomplikowanych prac wiele osób decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce. Na etapie przygotowań należy przede wszystkim dokładnie oczyścić szybę z wszelkiego rodzaju zabrudzeń
  i zacieków. Ze względu na ryzyko nieumyślnego pozostawianie tłustych śladów dłoni, w trakcie prac najlepiej korzystać z jednorazowych, nitrylowych rękawiczek. Nieoczyszczona i nieodtłuszczona powierzchnia okna będzie w dużym stopniu utrudniać przyklejenie folii oraz pogorszy efekt wizualny, gdyż plam pod spodem nie będzie można później łatwo usunąć. Warto również upewnić się, czy się na szybie nie osadziły się drobinki piasku lub kurzu, ponieważ są one w stanie odkształcić lub przedziurawić folię na etapie uszczelniania krawędzi bocznych.

  Podczas przygotowań dobrze jest uzbroić się w następujące narzędzia i przedmioty codziennego użytku:

  • – nóż albo nożyczki,
  • – rakiel do wyciskania wody i uszczelniania krawędzi,
  • – ręczniki papierowe, ściereczkę oraz gąbkę (zależy od stopnia zabrudzeń),
  • – taśmę klejącą,
  • – oczyszczoną i odtłuszczoną butelkę z rozpylaczem,
  • – odtłuszczający płyn do mycia szyb lub dedykowany montażowi folii preparat.

  Jak nakleić folię na okno na mokro?

  Naklejanie folii na szybę na mokro jest dużo bezpieczniejszym i łatwiejszym rozwiązaniem niż wariant „na sucho”. Po dokładnym oczyszczeniu
  i odtłuszczeniu powierzchni okna należy je najpierw wytrzeć, tak, by nie pozostawić widocznych gołym okiem śladów (np. zacieków, odcisków palców itp.).  Następnie przed nałożeniem folii przy pomocy wspomnianej wcześniej butelki z rozpylaczem trzeba je porządnie spryskać płynem montażowym. W trakcie dopasowywania pozycji folii względem szyby nie trzeba martwić się nieumyślnym rozciągnięciem materiału, ponieważ będzie się on delikatnie ślizgać po szkle. Nadmiar płynu po dopasowaniu pozycji oraz obcięciu nożykiem nadmiaru materiału wypycha się delikatnie przy pomocy rakli. W pierwszej kolejności wycisnąć należy płyn ze środka w kierunku krawędzi, które uszczelnia się dokładnie tak samo.

  Dla porównania przykładając folię na sucho, przyklei się ona niemalże natychmiast do okna i uniemożliwi tym samym precyzyjne dopasowanie pozycji. Jakiekolwiek próby nawet niewielkiej zmiany pozycji zakończyć się mogą wtedy trwałym uszkodzeniem folii. Szczególnie problematyczna jest także sytuacja, w której materiał zlepia się sam ze sobą, ponieważ nawet jeśli uda się go odkleić od siebie na mokro, ślad zagięcia pozostanie widoczny. Z tego też powodu w trakcie montażu folii nieoceniona okazać się może pomoc asystenta, który przytrzyma ją z jednej strony w trakcie montażu. Można wprawdzie przytrzymać folię taśmą klejąca, ale jest to mniej wygodne i bezpieczne. Mając na uwadze to, iż zbyt mocny klej może pozostawić ślady lub doprowadzić do deformacji, zaleca się stosowanie czegoś rodzaju Magic Scotch.

  Płyn do montażu folii – jak zrobić go samodzielnie?

  Na rynku znaleźć można wiele rozwiązań pod hasłem płynu do montażu folii, jednak niemalże wszystkie z nich zastąpić można bezpiecznie domową mieszanką. Chcąc go samodzielnie zrobić, trzeba wyposażyć się jedynie w oczyszczoną i odtłuszczoną butelkę z rozpylaczem i wlać do niej wodę wraz z kilkoma kroplami szamponu lub płynu do mycia naczyń czy okien. Ważne jest to, aby preparaty nie opierały się „tłustych” odmianach mydła (tzn. zawierających dodatki w postaci balsamu lub innych nawilżaczy). Przed użyciem domowej mieszanki dobrze jest ją przetestować i upewnić się czy za bardzo nie pieni się lub,czy nie zostawia tłustych śladów po przetarciu i wyschnięciu. Naklejanie folii na szybę na mokro przy pomocy profesjonalnego preparatu przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku domowych samoróbek.

  Jak przykleić folię na okno witryny firmowej?

  Reklamowanie swoich usług przy pomocy oklejonych folią okien to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich stacjonarnych biznesów. Naklejając reklamę z zewnętrznej strony, dociera ona do większości przechodniów oraz kierowców na ulicy, a ponadto ułatwia utrzymywanie czystości, ponieważ osadzający się na oknach brud i kurz dużo bardziej rzuca się w oczy, jeśli szyba jest przezroczysta. Wielu przedsiębiorców nakleja też folie od wewnątrz, gdyż pozwala to łatwo i tanio poprawić estetykę lokalu oraz poinformować klientów np. o tym, w jakim dziale aktualnie się znajdują lub ile kosztują dostępne w ofercie produkty. Obydwa te rozwiązania są także świetnym sposobem na zwiększenie prywatności
  i zamaskowanie niedoskonałości estetycznych zaplecza biznesowego. Mając na uwadze, iż szklane elementy w postaci okien lub drzwi znaleźć można niemalże w każdym budynku, nie sposób dziwić się, że oklejanie folią jest tak popularne. W trakcie oklejania firmowych szyb i witryn reklamami pamiętać należy przede wszystkim o tym, z której strony widoczny ma być wzór, ponieważ to właśnie od tego zależy czy reklama docierać będzie do odpowiedniej grupy osób.

  Czy montaż folii na okno opłaca się zlecić profesjonalistom?

  Zlecenie montażu folii profesjonalistom to świetny sposób na uniknięcie wszelkiego rodzaju problemów związanych z montażem. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się także w przypadku bardziej skomplikowanych projektów (np. większa witryna, rozsuwane elektrycznie drzwi itp.) lub trudniej dostępnych miejsc (np. wyższych elewacji itp.). Wsparcie fachowców pozwala przede wszystkim zagwarantować najwyższą jakość realizacji, dzięki czemu nie trzeba martwić się tym, jak dopasować wzór na kilku elementach lub czy tekst znajduje się z w odpowiednim miejscu.